STRAJK GENERALNY W ŁODZI.

Strzały na ulicach.
(Koresp. własna „Il. Kuryera Codz.").
Łódź, 18 lutego.
Dziś wybuchł tu strajk generalny. Życie całego miasta stanęło zupełnie. Wyszedł tylko dziennik „Deutsche Lodzer Zeitung", składany przez niemieckich landszturmanów.
Zaraz rano sformował się pochód. Spotkały go salwy karabinowe na ulicach. O godz. 11 był drugi pochód.

Nad miastem zawieszono stan oblężenia.


STAN OBLĘŻENIA WE WŁOCŁAWKU.

Katedra włocławska splamiona krwią ludzką.
(Korespondencya „Ilustr. Kuryera Codzienniego”)
Włocławek, 17 lutego.
W zeszły piątek był tu ogólny strajk. Całe życie stanęło. „Goniec Kujawski” nie wyszedł. W niedzielę były zajścia. W katedrze włocławskiej lała się krew ludzka. Rozlali ją Niemcy. Biskup zamknął katedrę; otwarta zostanie dopiero po przedsięwzięciu kroków przepisanych rytuałem kościelnym.
Nad Włocławkiem Niemcy zawiesili stan oblężenia.


STAN OBLĘŻENIA W CZĘSTOCHOWIE.

Częstochowa, 17 lutego.
W czwartek odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady miejskiej. Po zagajeniu obrad, przewodniczący zakomunikował, iż zostanie odczytany protest, w sprawie oderwania Chełmszczyzny na rzecz Ukrainy. Obecni na sali radni i zgromadzona licznie na galeryi publiczność wysłuchali protestu stojąc. Protest przyjęto długo niemilknącemi oklaskami i odśpiewaniem „Jeszcze Polska nie zginęła”.

Piątek minął w Częstochowie w nastroju podniecenia. Od wczesnego ranka do zmierzchu w centrum miasta snuły się tłumy publiczności. Wszystkie sklepy i magazyny w ciągu całego dnia były zamknięte. W teatrach i kinematografach widowiska się nie odbyły. W szkołach lekcyi nie było.

O godz. 11 przed południem na Jasnej Górze odprawiano uroczyste nabożeństwo.

Następnie ruszył pochód.

Niemcy ogłosili w Częstochowie stan oblężenia.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 21-02-1918

100lattemu.pl