BYTOM. (PODRABIACZE PIENIĘDZY)

Przed sądem przysięgłych odpowiadał litograf Karol Kochel z Rozbarku i jego żona jako obwinieni o fałszowanie pieniędzy. Kochel podrabiał banknoty 2 markowe, a żona jego puszczała je w obieg. Czynił to z powodu nędzy. Po wybuchu wojny utracił posadę. Podrobił on wtedy 900 sztuk banknotów. Do rąk władzy dostała się piąta część falsyfiskatów, które były w obiegu na Górnym Śląsku, w Berlinie i Marchii. Oskarżeni przyznali się do winy. Sąd skazał Mebla na 4 lata domu karnego i 5 lat utraty praw .honorowych, żonę jego za rozszerzanie falsyfikatów na 4 miesiące więzienia.


PIŁA. (SKAZANA ZA DWUŻEŃSTWO.)

W Pile przed izbą karną odpowiadała Emma Gorzyńska z Charlottenburga. Przed wojną zapoznała się z monterem Gorzyńskim z Poznania i wzięła z nim ślub, chociaż wiedziała, że G. był żonaty. Sprawa wyszła na jaw, gdy obie żony domagały się wsparcia, ponieważ mąż ich znajduje się na polu walki. Oskarżona skazaną została na 7 miesięcy więzienia.

Dziennik Śląski: przez lud-dla ludu!, 12-02-1916


„W STARYM PIECU..."

Sześćdziesięcioletnia Joanna Potschrwaunig z Unter-Drauburg w Karyntyi oraz jej dwie córki, zostały skazane przez miejscowe starostwo na 14 dni aresztu za „niedozwolone obcowanie" z rosyiskimi jeńcami.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 12-02-1916


https://100lattemu.pl/