Szukaj Pokaż menu

Dziewczyna pokazuje sztuczkę – Ludzie, którzy usilnie się starają uzyskać Nagrodę Darwina

28 238  
304   66  
Dziś w odcinku:
  • Szaleństwa motocyklem po plaży
  • Rowerzysta wścieknięty
  • Dziewczyna pokazuje sztuczkę
  • Wypadnięcie z samochodu
  • Kiedyś był mistrzem w tych poręczach
  • Kiedy to ciężar jest sprite, a ty pragnienie
Oraz inne sposoby na zrobienie sobie krzywdy.

Sposoby wodowania statków

21 249  
169   33  
W gorącym powyborczym okresie mogła umknąć ważna wieść dla polskiej gospodarki morskiej: wodowanie pierwszego promu w ramach programu „Batory”! Uroczystość miała miejsce w gdańskiej stoczni Remontowa. Afera, jaka wybuchła na portalu X (niegdyś Twitter) przy okazji uroczystości to dobra okazja, aby przypomnieć nieco przyprószone rdzą terminy z dziedziny okrętownictwa.

Łamigłówka na wielu poziomach, czyli o co chodzi z szachami z Lewis

19 270  
123   14  
Tzw. szachy z Lewis to średniowieczny komplet bierek, wokół którego w dalszym ciągu jest wiele tajemnic – i to dość zaskakujących.

#1. Nie wiadomo skąd, nie wiadomo jak

2048913a1c801ba1.jpg

Jeśli chodzi nawet o przypadkowe odkrycia, w większości możemy przynajmniej określić okoliczności ich dokonania. Tutaj nawet to nie jest oczywiste, bo nie wiadomo, kto odnalazł szachy z Lewis ani nawet dokładnie kiedy. Wiadomo jedynie, że przed 11 kwietnia 1831 roku, kiedy to pokazano je publicznie po raz pierwszy, i że na wyspie Lewis, w pobliżu zatoki Uig.
regencychess.com

#2. To jednak nie były elfy

20489206bb0a39f2.jpg

Jedna z ciekawszych teorii o odnalezieniu – nawet nie powstaniu, a samym odkryciu – szachów z Lewis wspomina o rybaku, który dostrzegł w oddali figurki, po czym… dał drapaka, bo przestraszył się, że napotkał elfy. Dopiero zmuszony przez bardziej racjonalnie patrzącą na świat żonę wrócił na miejsce i przekonał się, że czymkolwiek jest znalezisko, z elfami nie ma jednak nic wspólnego.
britishmuseum.org

#3. Autor bardzo nieznany

20489152b02b66d3.jpg

Zakładając, że to nie były elfy, można przyjąć, że ktoś bierki szachów z Lewis musiał wyrzeźbić. Według najszerzej akceptowanych wersji, szachy powstały w Trondheim w Norwegii bądź na Islandii, gdzie miałaby pracować nad nimi słynna rzeźbiarka Margret the Adroit, a jej działa rozsyłane były po całej Europie w roli prezentów. Naukowcy wysnuli również alternatywne przypuszczenie, bazując na zróżnicowaniu figurek. Według ich koncepcji, rzeźbiarzy mogło być nawet pięciu.
girlmuseum.org

#4. Czas powstania przybliżony

204891699381f1a4.jpg

Podobnie jak innych informacji, brakuje także konkretnych danych na temat czasu powstania szachów z Lewis. Możliwe jest jednak wnioskowanie na podstawie zawartych wskazówek, takich jak chociażby wygląd poszczególnych postaci. Między innymi na podstawie długich skórzanych płaszczów, zdobionych mieczów czy spiczastych hełmów oszacowano, że najbardziej prawdopodobnym okresem powstania figur jest druga połowa XII stulecia.
nms.ac.uk

#5. Galeria niezwykłości

20489172bb85cd45.jpg

Wśród znalezionych figur wyróżniały się cztery wieże pod postacią berserków – legendarnych wojowników nordyckich, którzy nie obawiali się niczego. Berserków można było rozpoznać m.in. za sprawą zębów zaciśniętych na tarczy, a przede wszystkim wyjątkowej odporności na „czynniki motywujące”, takie jak ogień czy żelazo. Inaczej mówiąc, ktoś, kto zmuszony był stanąć do walki naprzeciw berserka, miał z założenia przekichane.
visitouterhebrides.co.uk

#6. Debiut w wielkim stylu

2048918595967426.jpg

Być może to właśnie szachy z Lewis stanowią pierwszy – a przynajmniej jeden z pierwszych – kompletów, wśród których figur znaleźli się biskupi (bishops), a po naszemu: gońcy. I to w całkiem solidnej reprezentacji. Mimo iż nieuzbrojeni, to z całą pewnością bogato odziani i nad wyraz dobrze odżywieni. Nie przedstawiali wartości bojowej, niemniej jednak na planszy się znaleźli. Być może za sprawą biskupa Pálla Jónsona, który według prawdopodobnej wersji nadzorował powstawanie zestawów.
thehazeltree.co.uk

#7. Wielka kariera

20489197d4241ff7.jpg

Szachy z Lewis zachwycają swoją efektowną formą, składając od czasu do czasu wizyty popkulturze. Wykorzystano je chociażby w pierwszej części przygód Harry'ego Pottera – pojedynek między Harrym i Ronem toczy się tam właśnie z wykorzystaniem charakterystycznych figur. I choć wokół zestawu wciąż jest wiele tajemnic, to pewne jest jedno. Dla Szkotów to skarb narodowy. Dla innych narodów, a zwłaszcza miłośników szachów, niezwykła ciekawostka historyczna, którą warto znać.
vikingeskibsmuseet.dk
123
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Sposoby wodowania statków
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu W Australii wszystko chce cię zabić. I nie są to tylko zwierzęta
Przejdź do artykułu Zwykłe zdjęcia, które połączone w pary tworzą bardzo nieczyste obrazki
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu Czasami mniej znaczy lepiej, czyli przykłady świetnego designu
Przejdź do artykułu 7 oszustów i przekręty tak zwariowane, że aż trudno w nie uwierzyć!
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Najbardziej niesamowite domy, jakie zostały wypatrzone przez internautów

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą