Szukaj Pokaż menu

8 ciekawostek o drinkach i koktajlach. Twój barman cię znienawidzi!

59 984  
176   44  
A przynajmniej poczujesz, że nie jesteś zwykłym pijakiem… tylko kształconym.

#1. Martini się miesza, nie wstrząsa

Jeszcze kilka słów na temat Titanica, część III - podróż do Francji i Irlandii

37 911  
222   16  
Zapraszam na trzecią cześć podróży Titanikiem (to chyba najgorsze zaproszenie, jakie można dać we wstępie). W tej części dowiemy się, jak przebiegał rejs od momentu, w którym liniowiec opuścił port w Southampton i zmierzał w kierunku Francji aż po wyjście na pełny ocean 11 kwietnia. Dowiemy się w końcu, czy istnieje nadal jakiś statek związany z Titanikiem oraz ile prawdy jest w tym, że statek zatonął przez pożar węgla...


Retuszowane zdjęcie-pocztówka przedstawiająca statek w Cherbourgu

8 interesujących seriali SF z ostatnich lat

76 765  
202   100  
Kilka interesujących propozycji, którym warto dać szansę. Dla tych, co akurat szukają czegoś do obejrzenia albo cierpią na nadmiar wolnego czasu.


#1. Stranger Things (2016-)



Niewiele jest już zapewne osób, które nie słyszały o tym hicie Netflixa. W małym, amerykańskim miasteczku znika tajemniczo Will Byers. Szuka go zrozpaczona matka, brat outsider, cyniczny szeryf i trzech przyjaciół Willa, którzy zamiast kolegi znajdują tajemniczą, małomówną dziewczynkę. W tle wielka, zła korporacja z bezdusznymi naukowcami. Serial zawdzięcza swój sukces niezłej historii, licznym odwołaniom do klasyków kina i klimatowi z lat 80. i 90. oraz doborowej obsadzie. Szczególne brawa dla młodziaków.

(Filmweb: 8.5, IMDb: 9.0)

#2. Utopia (2013-2014)



Teorie spiskowe, tajemnicza organizacja bez zahamowań rozprawiająca się z każdym, kto stanie jej na drodze, jeszcze bardziej tajemniczy komiks autorstwa szalonego naukowca i grupa ludzi, którzy nagle zostają zmuszeni do walki o przetrwanie. Dziwaczne ujęcia, psychodeliczna muzyka, parę ton kolorowych filtrów oraz rola życia Neila Maskella, którego ulubione pytanie dźwięczy w głowie na długo jeszcze po skończeniu odcinka. Utopia niestety została zdjęta z anteny po jedynie dwóch sezonach, ale nadal pozostaje jednym z najbardziej oryginalnych seriali science fiction.

(Filmweb: 8.3, IMDb: 8.5)

#3. Czarne Lustro (2011-)



Czarne Lustro to bardziej antologia niż typowy serial: każdy odcinek jest osobną historią. Wspólnym elementem będącym motywem przewodnim jest rozwój technologii i jego wpływ na relacje międzyludzkie. Tytułowe czarne lustro odnosi się do ekranu - telewizora, laptopa, telefonu – urządzeń, które powoli zaczynają coraz bardziej rządzić naszym życiem. Seria znana jest z absurdalnych i zmuszających do refleksji historii. Można oglądać jako „coś fajnego na wieczór” poszczególne odcinki.

(Filmweb: 8.4, IMDb: 8.9)

#4. Orphan Black (2013-2017)



Drobna złodziejka i oszustka Sarah jest świadkiem samobójstwa młodej kobiety, która wygląda jakby mogła być jej zaginioną siostrą bliźniaczką. To co wydaje się być nieprawdopodobnym zbiegiem okoliczności okazuje się znacznie bardziej skomplikowaną intrygą, a Sarah odkrywa, że jest jednym z wielu klonów biorących udział w niejasnym eksperymencie. Bohaterka wraz z nowo poznanymi „siostrami” musi stawić czoła zabójcy likwidującemu klony i tajemniczej (a jakże) organizacji, która próbuje rościć sobie prawo własności do klonów. Wciągający serial, którego jednym z największych atutów jest fantastyczna gra Tatiany Maslany jako co najmniej 10 różnych postaci.

(Filmweb: 8.0, IMDb: 8.4)

#5. Humans (2015-)



Brytyjsko-amerykański remake szwedzkiego serialu Prawdziwi Ludzie. Rzeczywistość, w której powszechnie występują roboty do złudzenia przypominające ludzi. Rodzina Hawkinsów nabywa swoją własną maszynę, Anitę. Jednocześnie niejaki Leo próbuje odszukać skradzione mu roboty, które tylko z pozoru przypominają inne maszyny, a ich istnienie może całkowicie zmienić świat. Serial podchodzi do tematu dosyć filozoficznie, podejmując między innymi temat seksu i związków z maszynami czy ludzi zaczynających identyfikować się jako roboty, aby poradzić sobie z emocjami. Humans doczekał się dwóch sezonów, ale niewiele wiadomo kiedy i czy w ogóle nastąpi kontynuacja.

(Filmweb: 7.4, IMDb: 8.0)

#6. Westworld (2016-)



Podobnie jak w Humans występuje w tym serialu motyw do złudzenia przypominających ludzi robotów. Tytułowy Westworld to park rozrywki stylizowany na Dziki Zachód, gdzie ludzie mogą spełnić swoje najdziwniejsze i najmroczniejsze pragnienia dzięki robotom niezdolnych do skrzywdzenia żadnej żywej istoty. Choć pamięć maszyn jest na bieżąco kasowana, a ich zachowanie przeprogramowywane, to niektóre z robotów zaczynają zyskiwać świadomość. W obsadzie serialu m.in. Anthony Hopkins.

(Filmweb: 8.1, IMDb: 8.9)

#7. Into the Badlands: Kraina Bezprawia (2015-)



W postapokaliptycznym świecie rządzą baronowie kontrolujący pozostałe w użyciu zasoby i technologie. Proch i broń palna są zakazane, a do łask wróciły różnorakie ostrza. Sunny, jeden z najlepszych zabójców na usługach barona, ratuje skrywającego sekret nastoletniego chłopca. Razem marzą o ucieczce do mitycznego miasta Azra, zaś będąca jednym z baronów Wdowa próbuje doprowadzić do rewolucji. Serial nie jest szczególnie ambitny, ale niewątpliwą zaletą są imponujące sceny walk. Ich choreografie nie grzeszą wprawdzie nadmiarem realizmu, ale wyglądają zdecydowanie efektownie.

(Filmweb: 7.4, IMDb: 8.1)

#8. iZombie (2015-)



Serial kryminalny oparty na popularnym schemacie bohatera wykorzystującego swoje niezwykłe zdolności do pomocy w śledztwie, udającego medium, aby ukryć prawdziwe pochodzenie swojej wiedzy. Liv Moore, pełna życia studentka medycyny, zostaje przemieniona w zombie. Aby uzyskać dostęp do tego, co nieumarli lubią najbardziej, podejmuje pracę w kostnicy. Konsumpcja mózgu ma jednak dodatkowe efekty w postaci wizji z życia poprzedniego właściciela. Liv wraz z koronerem Ravi, który próbuje znaleźć dla niej antidotum, pomagają detektywowi Babinaux łapać morderców, których ofiary trafiają do kostnicy. Lekki serial kryminalny z motywem science fiction i sporą dawką humoru.

(Filmweb: 7.5, IMDb: 8.0)
202
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Jeszcze kilka słów na temat Titanica, część III - podróż do Francji i Irlandii
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu Wiedzieliście, że znane filmy animowane mają swoje wersje dostosowane do krajów, w których je puszczają?
Przejdź do artykułu 12 faktów o pasie cnoty. Rzeczywistość była dość brutalna
Przejdź do artykułu 18 ciekawostek o filmie "Gladiator"
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu 9 firmowych gestów, zachowań i kreacji znanych aktorów
Przejdź do artykułu Czasami mniej znaczy lepiej, czyli przykłady świetnego designu
Przejdź do artykułu Kolorowe zdjęcia z wojny w Wietnamie
Przejdź do artykułu Mało znane zdjęcia z planów znanych filmów

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą