Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 naprawdę potwornickich ciekawostek XII

115 279  
285   58  
W tym odcinku doświadczymy lęku, spotkamy się z najgorszymi wynalazkami i ciężkimi chorobami, takimi jak auto-tune.

#1. Podłożyli mu świnię


To było w 1131 roku, ale na pamiątkę tych wydarzeń do dziś bieganie po mieście z pastowanym kabanem nie jest uznawane za szczyt dobrego smaku. Ten gatunek świni nazywa się świnią wielką czarną angielską, a frazeologizm "podłożyć komuś świnię" najprawdopodobniej nie ma z tym wszystkim nic wspólnego.

#2. Auto-tune


Dzięki auto-tune'owi, a raczej przez auto-tune, nawet najgorsza muzyczna ślamazara może śpiewać i jest to o tyle problematyczne, że te największe beztalencia rzeczywiście z tego korzystają. Sztuczny, komputerowo poprawiany głos jest zmorą dzisiejszych czasów i odczłowieczył muzykę popularną do tego stopnia, że wiele osób już przyzwyczaiło się do piosenek brzmiących jakby śpiewał je upośledzony robot z zainstalowanym lektorem Ivona.

#3. Orka poluje


"Orki to takie pandy, tylko że w wodzie i mają płetwę", ale nie bez powodu w języku angielskim mówi się na nie "killer whales", czyli wieloryby mordercy. Wachlarz zabójczego arsenału jest bardzo duży i występuje w nim np. walenie (suchar na dziś) swoim cielskiem w ofiarę, tak by doprowadzać do niewielkich uszkodzeń i ran, które z czasem będą coraz większe i większe. Potrafią też wymęczyć pościgiem dorosłe osobniki i zabić wtedy ich młode. Wyglądają pięknie i chciałoby się je pogłaskać, ale to prawdziwe morskie mordulce.

#4. Akrofobia


Okazuje się, że akrofobia jest bardzo naturalnym i pożądanym zjawiskiem. Występuje już u niemowląt, dowiódł tego eksperyment z połowy XX wieku, w którym niemowlęta wpuszczano na specjalny stół, którego część była przeszklona. Raczkujące dzieci kuszone zabawkami z drugiego końca stołu nie chciały wejść na przeszklony element, ukazujący pustą przestrzeń pod spodem. Podobnie działo się z większością zwierząt. Kolejne eksperymenty prowadzone w ostatnich latach sugerują jednak, że lęk wysokości nie jest wrodzony, a niemowlęta muszą się go nauczyć - tym razem użyto specjalnego toru bez szkła zabezpieczającego nad "przepaścią" i niedoświadczone dzieci po prostu spadały, a te nieco bardziej doświadczone sprawdzały wszystkie możliwości bezpiecznego przejścia.

Co nas najbardziej interesuje to jednak to, że lęk wysokości nie istnieje w rzeczywistości wirtualnej. Badania prowadzone od połowy lat 90. XX wieku wskazały, że podczas symulacji (np. podróż na latającym dywanie) pacjenci mogą doświadczać zaniepokojenia, jednak nie jest to zwyczajny lęk wysokości i przez ćwiczenia z symulacjami można się z ostrej akrofobii zupełnie wyleczyć. Skuteczność takiej terapii szacuje się nawet na 90%.

#5. Drakunkuloza


Metrowy robal wychodzący z naszej skóry nie brzmi jak nic przyjemnego i rzeczywiście, poza samym faktem noszenia w sobie robali, zakażeniu towarzyszy też niezwykle bolesne pieczenie w miejscu, w którym pasożyt opuszcza organizm. Choroba występuje w Afryce i Azji Środkowej, a do zakażenia dochodzi po spożyciu wody zainfekowanej larwami nitkowca.

Obiecująco wygląda statystyka zachorowań na przestrzeni ostatnich 30 lat. W 1986 roku stwierdzono 3,5 miliona zakażeń, w 2015 roku zarejestrowano już tylko 22 przypadki. Cykl życia nitkowca jest tak skonstruowany, że aby gatunek przetrwał, do zakażeń musi dochodzić co roku, więc jeśli w danym roku zupełnie się go wyeliminuje, to pasożyt najprawdopodobniej zniknie z naszej planety. Nie jest to niestety zadanie bardzo proste, bo przez większość czasu sądzono, że nitkowiec atakuje tylko ludzi, natomiast w ostatnich latach infekcje zaobserwowano także u psów.

#6. Obcy


W naturze bardzo rzadko zdarza się sytuacja, w której to coś większego jest zjadane przez coś mniejszego. W tym przypadku widowisko jest o tyle spektakularne, że larwa wystawia się na atak żaby, a następnie przyczepia się do żabiego języka i nie puszcza, dopóki nie wyssie z żaby całego życia. Naukowcy oczywiście nie mogą być do końca normalnymi ludźmi i poświęcili wiele żab na obserwacje naukowe. Filmik z zarejestrowanym całym procederem można obejrzeć tutaj.

#7. Miocet


Zarówno miód, jak i ocet mają wiele zdrowotnych właściwości, jednak kiedy się je wymiesza, ich działanie w dużej mierze się znosi i miocet nie jest tak cudowny, jak mogłoby się wydawać. Dlatego właśnie podawany jest jako przykład wybitnej klapy spowodowanej "przedobrzeniem".

#8. Infantylizm parafilyczny


W wersji bardziej "zaawansowanej" przyjemność może być też wywoływana przez otrzymywanie kar cielesnych od osoby odgrywającej rolę rodzica, ale już najbardziej hardkorowo jest wtedy, kiedy kogoś podnieca to, że właśnie zwalił się w swoją pieluchę, a i tak, niestety, bywa.

Kolejną przykrą sprawą w takim przypadku może być też sytuacja widoczna na poniższym, popularnym ostatnio filmie. Cały tragizm polega na tym, że chłopak nie ma odpowiedniego fetyszu i wcale go to nie kręci. #najgorzej

#9. Gryźli


Niektóre niedźwiedzie dorastają do 650 kg i jest im naprawdę wszystko jedno, czy jeszcze żyjesz, czy nie, bo i tak im nie uciekniesz. Dobrą praktyką w trakcie ataku niedźwiedzia jest udawanie martwego. To nam daje parę minut doświadczenia w byciu martwym przez właściwym zgonem, który i tak nastąpi.

#10. Lamborghini LM002 (1986)


Ciężko to przez gardło przechodzi, ale Lamborghini znane z produkowania najbardziej poruszających wyobraźnię i najzgrabniejszych na świecie ciągników rolnych i żółtych samochodów sportowych, wyprodukowało także tę kupkę sztucznego testosteronu. Samochodowi dostało się nie tylko za jego szpetny wygląd, ale także za to, do czego posłużył. Jest to bowiem cywilna wersja samochodu wojskowego i stała się ulubioną zabawką szejków i baronów paliwowych, co nie przykleiło najlepszej łatki ani marce, ani temu modelowi. Jeśli chodzi o jakość wykonania i same właściwości tego samochodu, to ciężko mu coś zarzucić.

Poprzedni odcinek tej serii: KLIK

Źródła: 1, 2, 3, 4, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10,

Oglądany: 115279x | Komentarzy: 58 | Okejek: 285 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało