Szukaj Pokaż menu

Sen jest wredny

126 435  
363   25  
Sen jest wręcz gorszy od skarbówki. Jest jak Tommy Lee Jones w „Ściganym”. Potrafi nas złapać w dosłownie każdej sytuacji. I nie odpuści. Nie przeszkadza mu nawet, że akurat dokonujesz włamania albo kulturalnie wspinasz się na most w pijackim amoku.

Romantyczne wesele w McDonald's

101 120  
133   35  
Wesele zawsze wiąże się z ogromnym wydatkiem związanym z wynajęciem sali, jedzenia czy orkiestry. Można to zrobić jednak w wersji ekonomicznej i w dodatku oryginalnie i nietypowo. Wystarczy zabrać gości do najbliższej restauracji McDonald's.

1

10 najciekawszych i zupełnie różnych samolotów

106 351  
378   46  
Coś sprawiło, że Ikar nie doczepił sobie kół, tylko skrzydła. To coś to wrodzona miłość człowieka do przestworzy, która - nie bez ofiar - ujawniała się później w jeszcze wielu bardzo różnych formach. Oto 10 współczesnych samolotów, wyróżniających się we własnych kategoriach.

#1. Aeroscraft ML866


Aeroscraft ML866 to jedna z najdziwniejszych konstrukcji, jakie kiedykolwiek wzniosły się w powietrze. Przypomina sterowiec, ale łączy w sobie zalety samolotu i helikoptera. Ma zasięg 3000 mil i może lądować pionowo, dzięki czemu nie potrzebuje pasa ani lotniska. Jest przy tym gigantyczny, a producent nie bez powodu mówi o nim jako pierwszym jachcie, który wzbił się w przestworza. 500 metrów kwadratowych miejsca wewnątrz, luksusowe wyposażenie i cena, która - to ciekawe - prawdopodobnie nie przekroczy 40 milionów dolarów. Do tego 222 km/h prędkości maksymalnej i możliwość wzniesienia się na ok. 3,5 tys. metrów. Wszystko w tym wielkim, dziwacznym... czymś.

#2. Lockheed F-22 Raptor


Jeden z dwóch najdroższych samolotów bojowych świata, a przy tym najbardziej zawodny. Bohater szeregu opowieści, filmów i gier komputerowych. Zaprojektowany do ochrony USA przed atakiem Rosjan, wyposażony został tak, by siać spustoszenie również podczas ataku. Nie byle jakie znaczenie ma tu technologia stealth, w jakiej samolot został wykonany. Sprawia, że jest on niemal niewidzialny dla większości obserwatorów, również wspieranych zaawansowanym technologicznie sprzętem. To Lockheed F-22 Raptor, myśliwiec za 361 milionów dolarów. O zasięgu 3200 kilometrów i prędkości maksymalnej Mach 2,25.

#3. Northrop B-2 Spirit


Być może 361 milionów dolarów to drogo, nawet jak na wielozadaniowy myśliwiec na usługach armii Stanów Zjednoczonych. Jednak jeden samolot Northrop B-2 Spirit wart jest tyle, co 6 sztuk F-22. Jest dzięki temu bezdyskusyjnie najdroższym samolotem w historii - zarazem zupełnie innym od myśliwca Lockheeda. Przede wszystkim dlatego, że zbudowano go w zupełnie innych celach. B-2 Spirit, także z uwzględnieniem technologii stealth, to bombowiec wyprodukowany w zaledwie 20 egzemplarzach, zaprojektowany jako latające skrzydło. Zdolny przenosić bomby tradycyjne oraz jądrowe, a także pokonać 11 tysięcy kilometrów bez tankowania. Northrop służył w Kosowie, Afganistanie i Iraku.

#4. Cessna 172


Nawet w przypadku bombowców 20 sztuk to mało, przy tak wysokich kosztach produkcji trudno się jednak dziwić, że nie powstało więcej samolotów B-2 Spirit. Na przeciwnym krańcu skali znajduje się natomiast Cessna 172 - najpopularniejszy, a przy tym wyprodukowany w największej liczbie egzemplarzy samolot "dostępny dla ludu" - powstało ich ponad 55 000. 172 Skyhawk, członek gigantycznej rodziny Cessna, zabiera na pokład 4 osoby (w tym pilota). Ma długość 8,28 m i rozpiętość 11 m. Waży zaledwie 743 kilogramy i rozpędza się do 302 km/h. Bez tankowania potrafi pokonać prawie 1300 kilometrów. Produkowana od 1956 roku Cessna 172 dzierży szereg rekordów - w tym ten za najdłuższy nieprzerwany lot. Rekordziści Robert Timm i John Cook lecieli przez 64 dni i 22 godziny bez najmniejszej przerwy (tankowanie odbywało się w powietrzu).

#5. Boeing X-45


Boeing X-45 to przedstawiciel głośnej ostatnio kategorii dronów, tzw. UCAV - bezzałogowych aparatów latających, które wykorzystywane są przede wszystkim do celów zwiadowczych, a niektóre modele - z racji na możliwość przenoszenia dość ciężkiego uzbrojenia - także do celów bojowych. X-45 amerykańskiej konstrukcji to jeden z popularniejszych dronów, zaprezentowany po raz pierwszy w 2002 roku. Testowany pod kątem zróżnicowanych zastosowań, przecierał szlaki dla kolejnych modeli. Ma nieco ponad 8 metrów długości i 10 rozpiętości. Rozwija 0,8 Ma, a jego zasięg to 600 kilometrów. Wznosi się na wysokość 10 670 metrów.

#6. Airbus A380


Mały samolot - mała katastrofa. Czas więc najwyższy na przedstawicieli zupełnie odmiennego gatunku. Airbus A380 to gigant z prawdziwego zdarzenia. Ma 73 metry długości i prawie 80 metrów rozpiętości skrzydeł. Waży 276 ton i zabiera 310 tysięcy litrów paliwa, co wystarcza na pokonanie 15 200 kilometrów. Jednak to, co czyni A380 samolotem wyjątkowym, to liczba miejsc na pokładzie. W najgorszym - dla przewoźników - wypadku zatrzymuje się ona już na 555 osobach z podziałem na trzy klasy. Jeśliby jednak zrezygnować z tego ostatniego, Airbus A380 mieści na pokładzie aż 853 osoby, bijąc pod tym względem wszelkie rekordy w liczbie ludzi zmieszczonych w samolocie.

#7. An-225 Mrija


An-225 Mrija z kolei nie zabiera na pokład żadnych pasażerów poza 6 członkami załogi, a mimo to jest największym i najcięższym samolotem w historii. Powstał na terenie Związku Radzieckiego w 1988 roku w oszałamiającej liczbie sztuk: jedna. Miał za zadanie transportować radziecki wahadłowiec kosmiczny Buran, jednak zarzucenie programu spowodowało, że Mrija musiała znaleźć sobie nowe zajęcie. I znalazła. An-225 po dziś dzień wykorzystywany jest do celów komercyjnych w przewozie ładunków, delikatnie mówiąc, ponadgabarytowych - w ładowni może zmieścić się do 250 ton ładunku. Kolos ten potrzebuje jakichś 18 ton paliwa na każdą godzinę lotu.

#8. Lockheed SR-71 Blackbird


Wyścig pomiędzy firmami Boeing i Airbus jest najbardziej zaciętym pojedynkiem we współczesnym przemyśle lotniczym, ale jeśli chodzi o prawdziwe wyścigi, równych nie ma sobie Lockheed i jego SR-71 Blackbird. Samolot, który - rozwijając prędkość Mach 3 - jest jednym z najszybszych na świecie, a wyprzedzić go są w stanie tylko specjalistyczne konstrukcje wykorzystywane na co dzień przez NASA. Tymczasem Blackbird jest niemal cywilny - zabiera na pokład dwie osoby, tj. pilota oraz operatora aparatury zwiadowczej. Takie jest właśnie zadanie SR-71: krążenie wokół i nad celami, poza zasięgiem radarów wroga i zbieranie niezbędnych informacji bez narażania się na niebezpieczeństwo zestrzelenia ani nawet wykrycia. Dzisiaj zamiast samolotów typu SR-71 wykorzystuje się satelity.

#9. Bombardier Global Express


Dla wielu osób samochód to już spory wydatek, prywatny samolot z kolei pozostaje nawet poza kręgiem marzeń. Są jednak i tacy, którzy tak polubili latanie, że pokusie własnego statku powietrznego nie byli w stanie się oprzeć. To między innymi Celine Dion i Oprah Winfrey, by wymienić tylko dwie z kilkuset gwiazd, które mają prywatny odrzutowiec. Tym, co połączyło obie panie, jest model. Obie zdecydowały się na Bombardiera Global Express, w zależności od wersji zabierającego na pokład od 8 do 19 osób. Bombardier jest jedną z najchętniej wybieranych maszyn w Hollywood, ale nadzieje, że to zasługa atrakcyjnej ceny, są zbyteczne.

#10. Cessna 152


Nieco inaczej rzecz ma się w przypadku Cessny 152, która dla wielu początkujących lotników okazała się przepustką do świata właścicieli samolotów. W zależności od stanu i wieku, może kosztować już od 50 tysięcy złotych, co należy uznać za kwotę raczej atrakcyjną. Lekka i nieduża Cessna nie będzie też młoda - produkcję zakończono w 1985 roku, ale zachowana w dobrym stanie powinna jeszcze przez wiele lat służyć swojemu właścicielowi. Pod warunkiem, że ten zdobędzie wcześniej wcale nie tanią licencję pilota, a także będzie dysponował wystarczającymi środkami na utrzymanie samolotu. Cessna 152, pomijając ekstrema, to opcja najtańsza.

Źródła: 1, 2, 3
378
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Romantyczne wesele w McDonald's
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu Cierpienia, które mężczyźni muszą znosić dla swoich kobiet
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu Czasami mniej znaczy lepiej, czyli przykłady świetnego designu
Przejdź do artykułu 5 najgorszych turystów na świecie
Przejdź do artykułu 4 współczesne problemy, które są dużo starsze, niż ci się wydaje
Przejdź do artykułu Najlepsze memy z Jokerem
Przejdź do artykułu Zdjęcia duchów, których pewnie jeszcze nie widzieliście

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą